1 sonuçtan 1 - 1 arası

Konu: Eğitim Ne Zaman Başlar?

Yer
    stuttgart

Yaşasın Eğitim Ne Zaman Başlar?

Eğitim Ne Zaman Başlar?

İslamın ilk yıllarında sahabenin biri peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v. huzuruna çıkarak şunu sorar:
    -Ya Allah’ın Resulü bir çocuğum oldu.Onun hayırlı bir evlat olarak yetiştirmek için eğitimine ne zaman başlamalıyım?
    Peygamberimiz sorar:
    -Çocuk doğdu mu?
    Sahabe:
    -Yedi gün oldu, Resulüm.der.
    Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v. şöyle cevap verir:
    -Çok geç kalmışsın.
    Yazıma dini bir anekdot ile başlamak istedim.Evet değerli okuyucular.Eğitim cenin ana rahmine düştüğü andan itibaren başlamıştır.Uzmanların bilimsel olarak ortaya koyduğu bir gerçek de eğitimin % 70’inin çocuk ilk okula başladığında tamamlanmış olduğudur.Yani çocuklarımıza okulda ve çevrede geri kalan % 30’luk kısmı veriliyor.
    Kulaklarıma sanki bir çoğunuzun ‘ Desene biz treni çoktan kaçırdık’ der gibi olduğunu duyuyorum.Bende bu tepkiye bir atasözü ile cevap vermek isterim:’’Zararın neresinden dönersen kardır’’
    Hepinizin bildiği gibi bebek anne karnında iken stresli, karmaşık, gürültülü ortamdan uzak tutulmalı.Anne; şartlar el verdiğince sakin ve sessiz ortamlarda bulunmalı ve sağlıklı beslenmeli.İyi bir hamilelik dönemi geçirmeli.
    Hamilelik süresince anne ve baba sık sık bebek ile konuşmalı.Ona bulundukları ortamları sanki bebek görüyormuş gibi anlatmalı.Örneğin: Çarşıda ise ne yaptığını, neye baktığını ne almak istediğini, beğenip beğenmediğini anlatmalı.Pazarda ise hangi meyve ve sebzeleri aldığını hangilerini severek yediğini, hangilerinin yararlı olduğunu bebeğine aktarmalı.
    Babada aynı şekilde akşamları eve geldiğinde kısaca gününün nasıl geçtiğini anne ve bebek ile paylaşmalı.Etraftaki her şeyi ev,park, araba kardeşleri bebeğe daha anne karnında iken anlatılmalı.
    Bebek rahat ve huzurlu olabilmesi için özellikle akşamları klasik müzik dinlenmeli, (Mozart,Beethoven,Haydn,Strauss,Bach vb.) iç karartıcı, hüzünlü, karamsar müzik türlerinden sakınılmalı.Fırsat buldukça yüksek sesle hikayeler ve masallar okunmalı.
    Bebek dünyaya geldikten sonra her akşam yatmadan önce masal okumalı veya anlatmalı, ninniler söylemeli.Tüm bunlar bebeklerin iç huzur bulmalarına yardımcı olacaktır.
    Hani bir söz vardır: Büyümüşte küçülmüş sanki, diye. Onları bir birey olarak görmek, onlarında duyguları olduğunu unutmamak gerekir. `Adam sende o daha küçük anlamaz bir şeyden `yaklaşımı çok yanlıştır.
    Çok zor olduğunu biliyorum ama siz yine de dediğimi uygulamaya çalışın.Siz siz olun kesinlikle çocuk 3 yaşına girene kadar televizyon ve bilgisayardan uzak tutun.Efendim şu reklamı çok seviyor, mamasını reklamlarla daha güzel yiyiyor gibi bahaneler ileride çoğumuzun gelişiminde olumsuz etkiler bırakacaktır.Çünkü çocuğun algılama kapasitesi çok hızlı geçen renkleri, hareketleri bir bütün olarak beynine gönderebilmesi fiziki gelişim olarak mümkün değildir.Bilgisayar ve televizyonun yaydığı zararlı ışınlar cabası.Bu yüzden bebeği 3 yaşına kadar televizyon ve bilgisayardan uzak tutunuz.
    3 yaşından sonrada günde en fazla yarım saat televizyon izleyebilirler diyor uzmanlar.Bebeğimizle kitap, dergi ve gazeteleri karıştıralım.Bırakın yırtsın.Renkli kitaplar alarak resimleri anlatalım.Konuşmaya başladıklarında biz anlatalım ona da anlattıralım.Sabırla bıkmadan usanmadan onları dinleyelim.
    Unutmayalım onlar bir bireydir.Onlara saygı ve sevgimizi gösterelim ki onlarda büyüyünce bizim ona gösterdiklerimizin aynısını bize göstersinler.
    Ne ekersen onu biçersin.
    Sevgi ve saygılarımla.
    Önder
    önder Tarafından düzenlendi (29.11.2007 Saat 15:16)

Aktif Üyeler

Aktif Üyeler

Aktif Üyeler: 1 (Kayıtlı üye: 0, Misafir: 1)